Akıllı Yatırım Nasıl Yapılır?

Akıllı Yatırım Nasıl Yapılır?

10 Aralık 2020 0 Yazar: idoladmin

Akıllı yatırım yapan bir yatırımcının yatırımlarına harcadığı tutar sabit kalmakta, birikiminde kayıp yaşamamakta ve aynı zamanda yatırımdan getiri sağlamaktadır. Akıllı yatırım yapan yatırımcı; yatırım yapacağı ülkenin ekonomik durumuna, yatırım araçları ile ilgili öngörülerine, yatırımlarının vadesine ve yatırımlarını nasıl çeşitlendireceğine dikkat etmelidir.

Akıllı Yatırım Yapmadan Önce Yatırım Yapılacak Ülkenin Ekonomik Durumunun Analizi

Yatırım yapılacak ülkenin ekonomik durumunun değerlendirilmesi, daha doğru yatırım yapılabilmesi için önemli olmaktadır. Rakamsal veriler takip edilemiyorsa dahi ülkede haber olan gündelik ekonomik gelişmeler de yatırımcıya fikir verebilmektedir. Sadece yerel değil, aynı zamanda küresel gelişmeler de takip edilmelidir. Yatırımcı bu sayede yatırımının doğru olup olmadığını görebilmektedir. Örnek vermek gerekir ise; emlak fiyatlarının normale göre artış gösterdiği bir ülkede, fiyatlarda daha da artış beklenirken gayrimenkul yatırımı yapılması doğru olmamaktadır.

Akıllı Yatırımda Değer Artışı ve Öngörünün Önemi

Yatırımda değer artışının önemine bakıldığında; şimdi zamanda yapılan yatırımın gelecekteki değeri yatırımcının karını belirlemektedir ve dolayısı ile önemli olmaktadır. Eğer doğru öngörüler ile yatırım yapılır ise; yatırım yapılan hisse senedi veya gayrimenkul gibi herhangi bir yatırım aracı zaman içerisinde değer kazanmakta ve yatırımcıya kar elde ettirmektedir. Örnek vermek gerekir ise; bir şirketten 10.000 TL’lik bir hisse senedi alındığında, birkaç yıl içerisinde %20.3’lük kar elde edilmiş olsun ve hisselerin değeri 12.030 TL’ye çıksın. Bu miktar yatırımcı için vasat bir kardır ve yatırımcının kaybetme riskinin de olabileceği anlamına gelmektedir. Ancak başka bir şirketten hisse senedi alındığında; birkaç yıl içerisinde hisse senedinin değerinin 20.000 TL’ye ulaşma ihtimali bulunmaktadır. Bu noktada akıllı yatırım ile doğru şirketin tercih edilmesi devreye girmektedir.

Yatırımda Ayrılma Zamanının Doğru Tespit Edilmesi

Yatırımların zamanı geldiğinde elden çıkartılması; zarar edilmemesi ve elde edilen karın da elden gitmemesi için önemlidir. Yatırımcının risk toleransı her ne olursa olsun, akıllı yatırım teknikleri gereğince doğru zamanda yatırımdan ayrılmasını bilmesi gerekmektedir. Zamanın doğru olup olmadığını ise; kendi piyasa stratejilerine göre yatırımcı teknik ve temel analiz yaparak tahmin edebilmektedir.